top of page
tahayyül akademi bülten.jpeg

Tahayyül Gençliği Buluşmaları

 

Tahayyül Akademi Yozgat Ekibi bugün Gençlik Merkezinde buluştu. Genel Koordinatörümüz Gülsüm Baran’ın ‘’Gençler ve Kitaplar’' başlıklı söyleşisi ile başlayan buluşma,  Abdulnasir Kımışoğlu’nun ‘’Kitap Medeniyeti’’ kitabının analizi ile devam etti. Bu anlamlı söyleşi, alimlerin imamı Muaz bin Cebel'in hayatı ile taçlandırıldı.

Hoş muhabbetin ardından heyecan dolu Kahoot yarışması düzenlendi ve yarışma birincisi Merve Nazlı'ya ödül verildi. Kitap muhibbilerinin buluştuğu bu eşsiz program Tahayyül Gençleri ile mana kazandı.

Tahayyül Akademi Yozgat_edited.jpg
  • X
  • Instagram

Tahayyül Akademi'den Üyelerine "Geçerken" Dergisi Hediyesi

geçerken dergisi tahayyül akademi_edited.jpg

Diyanet Yayınlarının gençlere özel olarak çıkarmış olduğu Geçerken Dergisi’ni Tahayyül Gençleri olarak çok okuyor ve ziyadesiyle istifade ediyorduk. Bu kıymetli eser düşündüğünüz üzere sadece Kuran, fıkıh, sünnet, kelam, tefsir gibi alanlarda değil; edebiyat, şiir, kitaplar, sanatçı, ülke tanıtımları, ülkeler ve kültürleri gibi alanlarda da oldukça iyi bir seviyede başarı elde etmiştir. 
Geçerken Dergisi ve derginin kıymetli yönetimi, Tahayyül Gençlerini bu radikal eser ile buluşturarak her bir Tahayyül Gencine derginin bir sayısını armağan etmiştir. Tahayyül Gençleri olarak bu armağanın kıymetini bilerek okuyacağımızı ifade etmek isteriz. 
Geçerken Dergisi  yönetim ekibine teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

Tahayyül Akademi Ramazan Programı Meal Okumaları

Bu yıl da Ramazan’a kavuşmak nasip oldu çok şükür. 1444 Ramazan’ını Kur-an’ı Kerim ile geçirmeye niyet ettik. Tahayyül Akademi Gençleri ile her hafta bir sure meali okuyor, akabinde bu sure üzerine bolca muhabbet ediyoruz.
Ramazan ayının ilk haftası olan bu günlerde ilk suremizi ‘’Fecr Suresi’’ olarak belirledik. Nasip olursa, Fecr Suresinin mealini okuyacak ve üzerine hasbihal edeceğiz. 
Müsaadenizle Fecr Suresini siz kıymetli okuyucularımız ile de paylaşmak isteriz.

 Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla
1. Tan yerinin ağarmasına ant olsun.
2. On geceye ant olsun.
3. Çifte ve teke ant olsun.
4. Geçip giden geceye ant olsun (ki, müşrikler azaba uğrayacaklardır).
5. Şüphesiz bunlarda, akıl sahibi bir kimse için üzerine yemin edilmeye değer bir özellik vardır.
6,7,8,9,10. (Ey Muhammed!) Rabbinin, (Hûd'un kavmi) Âd'e, şehirler içinde benzeri kurulmamış olan, sütunlarla dolu İrem'e, vadide kayaları oyan (Salih'in kavmi) Semûd'a, kazıklar sahibi Firavun'a ne yaptığını görmedin mi?
11,12. Bunlar şehirlerde azgınlık eden ve oralarda pek çok bozgunculuk çıkaran kimselerdi.
13. Bu yüzden Rabbin onların üzerine azap kamçısı yağdırdı.
14. Şüphesiz Rabbin, gözetlemededir.
15. İnsan ise; Rabbi onu deneyip de kendisine ikramda bulunduğunda, ona bol bol nimetler verdiğinde, "Rabbim bana ikram etti" der.

Tahayyül Akademi Üyeleri Yazar Fatih DUMAN ile Buluştu

tahayyül bülten fatih duman.jpeg

Tahayyül Akademi, Mart Ayı Kitap Okuma Birincisine "Kitap Medeniyeti" Kitabı Hediyesi

tahayyül akademi kitap medeniyeti_edited.jpg
tahayyül akademi fecr.jpg

Nesil Yayın Genel Yönetmeni, aynı zamanda kitapları hayli okunan kıymetli yazar Fatih Duman Tahayyül Gençleri ile buluştu. Kurucumuz Gülsüm Baran moderatörlüğünde gerçekleşen analizde, Gülsüm Baran Tahayyül Gençlerini tanıtırken: ‘’Biz bir avuç dertli gençleriz. Gayemiz Rabbimizin kelamını okumak ve hayata geçirmek’’ şeklinde ifade ederken, ‘’Dertli Genç’’ ifadesi yazarımızın dikkatini çekmiş  olmalı ki bizlere daim dert sahibi olmamız gerektiğini, dertsiz olanın yok olacağını, dertli olanın ise gayreti ile Aziz Mahmud Hüdayi’ler,  Ahmed Yesevi’ler, Somuncu Baba’lar yetiştireceğini söyledi.


Tahayyül Gençlerinin bu ayki kitap seçimi yazarın "ENE" kitabıydı. Kitap topluluk tarafından ziyadesi ile beğenildi. Bu buluşmada da kitabı yazarından dinlemek nasip oldu. Yazar bu kitabı yazmaya hangi dertle, davayla ve hangi hayalle başladığını aktardı. Tahayyül Gençliğine de ilham veren yazarın söyleşisine katılım yoğun oldu. Söyleşinin sonunda ise kıymetli yazar Fatih Duman Tahayyül Gençlerine nazik bir jestte bulundu ve son kitabı olan "HEYBE" yi tüm Tahayyül Akademi üyelerine imzalayarak hediye etti.

 

Kıymetli yazar Fatih Duman'a keyifli sohbetinden dolayı teşekkürü borç biliriz.
Kalemine ve yüreğine sağlık.

Tahayyül Akademi Gençleri ile her ay bir kitap belirleyip, hep beraber o kitabı okuyor ve analiz ediyoruz. Bu ay Abdulnasir Kımışoğlu’nun ’’Kitap Medeniyeti’’ kitabını okuyup analiz etmeye niyet ettik. Bu kıymetli eseri siz değerli okuyucularımız başta olmak üzere herkese tavsiye ederiz. 


Kitap da evvela kelam işlenmiş. Akabinde sırasıyla kalem, okumak, yazmak ve kitap başlıkları ele alınmış.  Kitabı okurken, anlamını bilmediğiniz, ufkunuzu açacak ve kelime heybenize onlarca yeni kelime ekleme fırsatı bulacaksınız. Bu kitap vesilesi ile edebiyata bakışınızın ve tefekkürünüzün artacağına emin olabilirsiniz. 

Bir de müsaadenizle asıl konumuza gelelim. 
Kitabın kıymetli müellifi Abdulnasir Kımışoğlu hocamız, Tahayyül Akademi Gençlerinden mart ayı birincisine ’’Kitap Medeniyeti’’ kitabını imzalı bir şekilde armağan etti. 
Tahayyül Akademi Gençlerinin nasibi çok şükür okudukça açılıyor. Abdulnasir Kımışoğlu’na bu kıymetli hediyesi için müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz.  
Selam ve dua ile.

bottom of page